Son güncellemePzt, 27 Eki 2014 12pm

 • Üye ol
  *
  *
  *
  *
  *
  *

  (*) İşaretli alanlar zorunludur.

Demokratik Değişim Grubu Seçim Değerlendirmesi

turuncu demokratik değişim

 

Değerli Meslektaşlarımız,

Bilindiği gibi 25-26 Mayıs 2013 tarihlerinde İSMMMO'nun 22.Olağan genel kurulu yapıldı.Eşitsiz ve antidemokratik koşullarda yürüttüğümüz çalışmaların, yeni ve genç meslektaşlarımızın sahiplenmesiyle mesleki mücadelenin geleceği açısından umut verici olmuştur.

Genel kurul sürecinde İSMMMO ve TÜRMOB iktidarlarının tüm olanaklarını arkasına alan Çağdaş Grup ile yerel ve genel siyasi iktidarın tüm olanaklarını ve desteğini alan Meslekte Birlik Grubu'nun ortaya koyduğu kamplaştırmacı tutum , genel kurul öncesi beklenen bir durumdu.Meslektaşlar üzerinde "kırk katır mı, kırk satır mı" baskısıyla oluşturulan psikolojik baskının ve kuşatılmışlığın sonuçlara yansıması tabii bir sonuçtur.

Azımsanmayacak sayıda meslektaşımızın umudunu yitirerek genel kurula ve seçimlere katılmaması üzerinde düşünülmesi gerektiği açıktır.Mevcut yapılar dışında alternatif bir yapının olmadığını düşünen büyük bir meslektaş kesimi," nasıl olsa sonuç değişmeyecek, seçimlere ve genel kurula gitmenin anlamı yok" yaklaşımının sorumlusu 23 yıldır iktidarda olan gruptur.

Mesleki sorunların yığınlaşması sonucu meslektaşlarımız büroya hapsolmuş, umudunu yitirmiş durumdadır.Tebliğleri tebliğ eden, sorunlara çözüm üretme iradesini kaybeden yönetimler, 23 yıldır aynı sorunlar hakkında çözüm taahhüdünde bulunmaya devam etmektedirler.Meslektaşlarımızın sorunlarını ifade etmesi için 3 yılda bir 3-5 dakikanın yetmediği açık olarak görülmüştür.

Bu anlamda 25 Mayıs 2013 tarihinde yapılan genel kurulda , genel kurulların her yıl yapılması zorunluluğu somut olarak kendisini göstermiştir.Bugünden itibaren 3586 sayılı yasanın değişikliği için çalışmaların yürütülmesi önemli hedeflerimizden olacaktır.Ancak bu yönde değişiklik yapılıncaya kadar fiili olarak her yıl mali genel kuruların yapılmasında ısrarcı olacağız.

Değerli Meslektaşlarımız,

Meslektaşlar üzerindeki psikolojik baskı ve dolaylı tehditlere rağmen Demokratik Değişim Grubu'nun ilkelerine ve felsefesine güvenen onlarca genç meslektaşımızın bize büyük bir umut ve güç vermesi önemli kazanımımız olmuştur.

Aldığımız bu güçle ,genel kurulda kamplaşmacı didişmelere rağmen, sunduğumuz önergelerle, önümüzdeki çalışma döneminde Yönetim Kurulu önüne koyduğumuz çalışmaların takipçisi olacağımızı belirtmek gerekir.

Gereksiz iş ve işlemlerin meslektaşlarımıza yaptırılmasının bir parçası olan, 403 numaralı Kesin Mizan Bildirimi ve 413 nolu Mükellef Bilgilerinin Bildirimini zorunlu kılan angarya tebliğlerinin iptali için meslektaşlarımız tarafından Danıştay'da açılan davalara ,Oda Yönetim Kurulu'nun müdahil olması konusunda verdiğimiz önerge oy birliği ile kabul edilmiştir. Yine 25.12.2012 tarihinde resmi gazete yayımlanan seçimlerle ilgili TÜRMOB tebliğinin tüm grupların ortak çalışması ile yeniden hazırlanacak tebliğin ekim ayında yapılacak TÜRMOB genel kuruluna sunulması önergemiz de oy birliği ile kabul edilmiştir.

Ancak, huzur haklarının asgari ücretin 3 katı ile sınırlandırılması, aidatların diğer bölgelerdeki odaların aldığı aidatlar seviyesine geri çekilmesi, zarar eden ve anlamsız olan İSMMMO Akdemi'nin kapatılması, yaşam dergisi yayın kuruluna tüm gruplardan üye alınması ve seçim öncesi tüm grupların tanıtımına yer vermesi şeklinde yayına hazırlanması önergemiz ne yazık ki oy çokluğu ile ret edilmiştir.

Tüm bu önergelerle ve seçim bültenimizde ortaya koyduğumuz taleplerimizin ısrarcı takipçisi olacağımızı ve bu taleplerimizi seçimlere katılmayan yüzde 52 oranındaki meslektaşlarımızla paylaşmanın yolunu arayacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyoruz.

Bu süreçte çalışmalarımıza destek ve güç veren, genel kurula ve seçimlere katılan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz.Bundan sonraki mesleki mücadelede; emekten,barıştan, insan haklarından,vesayetten arınmış bağımsız ve demokratik bir mesleki yapıdan,gerçek anlamda demokrasi ve laiklikten yana, vicdan sahibi tüm meslektaşlarımızı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

*Bağımsız Meslek Demokratik Türkiye

*Kalıcı Değil,Katılımcı Yönetim

*Rakip Değil Meslektaş,Rekabet Değil Dayanışma

DEMOKRATİK DEĞİŞİM GRUBU/   İstanbul

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Bizi takip edin

İletişim

 • Adres:  Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat:12 
  No:2088/3 Şişli İstanbul
 • Tel: (+90) 212 320 20 44
Buradasınız: Home Haberler Öne çıkan haberler Güncel haberler Demokratik Değişim Grubu Seçim Değerlendirmesi